Jak wyczyścić zegarek – poradnik

Czas płynie, a zegarek jak nowy. Tylko odpowiednia dbałość o ten dodatek pozwoli cieszyć się nim przez długie lata. Metody konserwacji zależą od rodzaju materiału, z którego zegarek jest wykonany. Bardzo ważne jest regularne odświeżanie przy użyciu właściwych środków. Podpowiemy, jak skutecznie i czym czyścić zegarek.

Dobra pielęgnacja = długie użytkowanie

Właściwe czyszczenie potrafi zapewnić piękny wygląd i długoletnią funkcjonalność zegarka. O detal powinno się dbać regularnie. Natomiast wybór środków zależy w dużej mierze od rodzaju paska. Bardzo ważne jest także czyszczenie koperty i szkła. Oczywiście można udać się do zegarmistrza i zlecić mu odświeżenie zegarka, ale wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Nie jest to czynność zbyt trudna i pracochłonna, dlatego spokojnie można zrobić to samodzielnie.

Czym czyścić zegarek?

Odświeżenie zegarka należy zacząć od ściągnięcia paska. Jeżeli nie wiemy jak to zrobić, możemy poszukać odpowiedzi w internecie, który pełen jest poradników i instrukcji. Następnie należy zająć się kopertą, najlepiej delikatnie przemyć ją zwilżoną szmatką. Szczególną ostrożność musimy zachować w przypadku zegarków, które nie są wodoszczelne.

Jak czyścić pasek zegarka?

Chcąc zachować piękny wygląd paska, musimy o niego zadbać. Paski metalowe z biegiem czasu ciemnieją, tracą dawny blask. Jeżeli mamy w domu myjkę ciśnieniową, możemy z niej skorzystać. Możemy także zastosować pastę do zębów, miękką szczoteczkę i szmatkę. Do codziennej pielęgnacji wystarczy zwilżona ściereczka. Paski skórzane są bardzo wygodne, pięknie wyglądają, muszą być tylko odpowiednio zabezpieczone. Nowy dodatek najlepiej zaimpregnować przy pomocy specjalnych preparatów do skóry. Takie działanie skutecznie przedłuży czas jego używania. Skórzany detal należy czyścić ściereczką, którą można lekko zwilżyć wodą z dodatkiem delikatnego środka. Pasek, zwłaszcza latem, można poluzować, aby zminimalizować wydzielanie potu w jego miejscu. Najłatwiejsza jest pielęgnacja plastikowych pasków, które można myć pod wodą.

Wegańskie paski do zegarków

Coraz popularniejsze są detale w stylu eko. Na rynku można znaleźć wiele wegańskich zegarków, między innymi:

  • drewniane,
  • z paskami z recyklingu,
  • z wegańskimi paskami z jabłek.

Zegarki wykonane z drewna najpierw należy przetrzeć suchą i delikatną szmatką, następnie ponowić tę czynność lekko zwilżoną ściereczką. Do usuwania zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc można wykorzystać miękki pędzelek lub patyczek do uszu.

Zegarki z paskami z recyklingu należy regularnie przecierać. Można stosować, na przykład, nawilżone chusteczki dla niemowląt.

Paski z jabłek to nowość oferowana przez markę Christine Granville. Powstają z wytłoczyn jabłkowych i materiału żywicznego. Paski wegańskie do zegarka nie wymagają szczególnej troski. Odświeżenie ich polega na przetarciu paska delikatną ściereczką, w przypadku większych zabrudzeń można szmatkę lekko zwilżyć.

< Wróć do artykułów